Skóra to szykowny materiał, który dodaje elegancji każdej kreacji. Nic więc dziwnego, że jest szeroko wykorzystywany w świecie mody. Co warto wiedzieć o tym surowcu? 

Skóra naturalna pochodzi od zwierząt hodowanych pod ubój lub specjalnie w celach pozyskania tego surowca. Najczęściej wykorzystywana jest skóra bydlęca. Szacuje się, że stanowi ona około 10% wartości krowy. Skóra naturalna ma unikatową strukturę, jej rysunek różni się w zależności od fragmentu. Jest bardzo trwałym materiałem. Wyróżniającą ją na tle innych surowców cechą jest to, że skóra nie „zużywa się”, a starzeje, co nadaje jej niepowtarzalnego charakteru. Z tego właśnie względu często jest nazywana ponadczasową. Wyroby skórzane przepuszczają powietrze, zapobiegając tym samym nieprzyjemnym zapachom, rozwojowi drobnoustrojów i kumulacji wilgoci. Dlatego właśnie tak często wykorzystuje się ten materiał przy produkcji butów i odzieży. 

By skórzane elementy naszej garderoby służyły nam długo, należy odpowiednio je pielęgnować. Skórę licową, czyli gładki materiał o widocznej strukturze, powinniśmy impregnować raz na kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od potrzeby. W codziennym myciu świetnie sprawdzi się roztwór wody z octem o małym stężeniu lub delikatne mydło. Na rynku dostępne jest wiele preparatów do czyszczenia i konserwacji skóry. Przesuszone i pękające fragmenty można odnowić, natłuszczając je – na przykład wazeliną.

Dwa kolejne rodzaje skóry bywają ze sobą mylone. Nubuk to zewnętrzna strona skóry, która jest poddana delikatnemu szlifowaniu, co zmiękcza jej strukturę. Natomiast zamsz to wewnętrzna strona, pokryta krótkim meszkiem. Wyroby z nubuku i zamszowe są bardziej wymagające w pielęgnacji. Kluczem w utrzymaniu ich w odpowiednim stanie jest impregnacja. Wygodnym sposobem konserwacji jest stosowanie specjalnych sprayów. Należy pokrywać nimi oczyszczoną powierzchnię skóry nawet co kilkanaście dni. Co więcej, powinniśmy unikać wilgoci.

Wyroby ze skóry naturalnej cieszą się popularnością od wieków. Są bardzo wytrzymałe, a ich zakup to inwestycja na lata. Obecnie coraz więcej zakładów zajmujących się pozyskiwaniem skóry nakłada surowe normy na sposób chowu i uboju zwierząt. W XXI wieku przemysł ten zyskał nowe, humanitarne oblicze.