Żylaki to bardzo popularne zaburzenia dotyczące naczyń żylnych, które najczęściej obejmują kończyny dolne. Są widoczne przez skórę jako niebieskie żyły o krętym przebiegu i często towarzyszą im uwypuklenia. Stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale dają szereg nieprzyjemnych objawów. Mogą też powodować bardzo poważne stany, niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego. Jakie nieinwazyjne metody na żylaki cieszą się największym powodzeniem?

Żylaki – co powinieneś o nich wiedzieć?

Żylaki mogą pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczą osób z predyspozycjami rodzinnymi. Uważa się, że także inne faktory mogą przyczyniać się do powstania tego rodzaju zaburzeń naczyń żylnych. Jest to między innymi długotrwałe siedzenie lub stanie oraz niedostateczna aktywność fizyczna. Do powstawania żylaków przyczynia się też nadwaga lub otyłość oraz zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Warto pamiętać, że chociaż z początku są one głównie problemem estetyczny nie powinno się lekceważyć żylaków, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań – nawet stanowiących zagrożenie dla zdrowia. W dodatku, im wcześniej podejmie się leczenie tym lepszym efektów można oczekiwać i większa szansa, że wystarczą nieinwazyjne metody, zamiast operacji.

Nieinwazyjne metody na żylaki

Najskuteczniejszym sposobem, aby postawić trafną diagnozę w przypadku żylaków jest USG Doppler, który pozwala na sprawdzenie przepływu krwi w żyłach oraz ocenę stanu żylaków. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może zalecić nieinwazyjne metody, które na początkowym etapie pozwalają uzyskać dobre efekty. Jest to między innymi leczenie farmakologiczne oraz metody uciskowe. Dużą popularnością cieszy się skleroterapia stosowana w przypadku małych żylaków. Polega na podaniu do światła naczynia środka chemicznego za pomocą iniekcji. W ten sposób doprowadza się do uszkodzenia ściany żyły co wywołuje kontrolowany stan zapalny, a następnie włóknienie i zarośnięcie naczyń, prowadzące do zamknięcia poszerzonych naczyń.