Obcinanie paznokci to teoretycznie czynność banalnie prosta, którą każdy zna od dzieciństwa. Jednak mało kto wie, że nieprawidłowe skracanie paznokci u rąk może źle wpłynąć na ich stan – zaczną być łamliwe, rozdwajające się i słabe. By tego uniknąć, przedstawiamy kilka rzeczy, o których musisz pamiętać wykonując wspomniany podstawowy zabieg. Ich wdrożenie do codziennego działania jest bardzo proste, a przy tym przynoszące fenomenalne wręcz efekty.

Obcinanie paznokci u rąk – o tym pamiętaj!

  1. Zanim zabierzemy się za skracanie płytki paznokciowej, należy sprawić by była ona bardziej miękka. Jak zmiękczyć paznokcie przed obcinaniem? Wystarczy, że włożymy je na kilka minut do ciepłej wody z płatkami mydlanymi. Płatki możemy też zastąpić kilkunastoma kroplami oliwy z oliwek. Pamiętajmy tylko o tym, by woda była ciepła, nie gorąca.
  2. W przycinaniu paznokci ważna jest regularność. Przyjmuje się, że prawidłowe obcinanie paznokci to to, które odbywa się średnio raz  w tygodniu. Oczywiście zasada ta nie obowiązuje w przypadku, w którym chcemy celowo zapuścić dłuższe paznokcie oraz wtedy, gdy na płytce znajduje się manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy.
  3. Kwestia kolejna to narzędzia do obcinania paznokci. Do najpopularniejszych zalicza się obcinaczki i nożyczki kosmetyczne. Obcinaczki są prostsze w użyciu ale należy pamiętać, że obcinanie za ich pomocą powinno odbywać się etapowo. Czyli nie skracamy od razu płytki na całej szerokości, tylko robimy to kawałkami. Nożyczki z kolei są nieco trudniejsze w użyciu, ale można nim od razu nadać ładny kształt całej płytce.
  4. Odpowiadając na pytanie: jak ładnie obcinać paznokcie pamiętajmy, że ładnie znaczy nie za krótko. Ale nie chodzi tu wyłącznie o walor estetyczny. Zbyt krótkie paznokcie to znacznie zwiększone ryzyko ich bolesnego, kłopotliwego wrastania. Dlatego też skracając płytkę pamiętajmy, że powinna ona lekko wystawać nad czubek palca.
  5. Przyjmuje się, że najzdrowsze dla płytki paznokciowej, a zarazem najprostsze w wykonaniu jest obcinanie paznokci na prosto zakończone delikatnym podcięciem boków. Można to zrobić zarówno nożyczkami, jak i obcinaczką.
  6. Często bardzo problematyczną sprawą jest obcinanie grubych paznokci. Je warto przed zabiegiem namaczać nieco dłużej. Zamiast nożyczek czy obcinaczki można użyć specjalnych, precyzyjnych cążek, które służą właśnie do tego typu zabiegów.

Bez względu na to, w jaki sposób skracaliśmy paznokcie, na koniec warto zadbać o ich delikatne przypiłowanie, wygładzenie ostrych krawędzi. Dobrze jest także zastosować specjalną oliwkę do skórek i paznokci która odżywi naszą płytkę paznokciową i doda jej elastyczności.