Dbasz o swoje paznokcie. Regularnie je piłujesz, malujesz lakierem, a podczas sprzątania w domu zawsze zakładasz ochronne rękawiczki. Jednak cały czas masz wrażenie, że Twoja płytka paznokciowa jest zbyt krucha, zbyt łamliwa. Czy da się jakoś zaradzić tej sytuacji? Oczywiście, że tak. Postanowiliśmy szerzej zająć się kwestią: co na łamliwe paznokcie. Jakich kosmetyków używać? Co jeść? O dostarczenie organizmowi jakich witamin zadbać? Tym wszystkim zajęliśmy się w poniższym tekście.

Bardzo łamliwe paznokcie. Przyczyny

Nie wiesz, dlaczego łamią się paznokcie? Oczywiście przyczyny mogą być mechaniczne (uderzenia, zadarcia, obgryzanie etc.). Jeśli jednak do nich nie doszło, powodów może być jeszcze kilka. Należą do nich:

  • niedobór keratyny,
  • zbyt niskie poziomy żelaza, cynku lub wapnia,
  • niedostatki w witaminach z grupy B,
  • stosowanie mocnych, drażniących detergentów czyszczących (na przykład zbyt inwazyjnych płynów do naczyń).

Łamliwe paznokcie. Co robić?

Na początek można wybrać się do drogerii. Tam w naszym koszyku zakupowym powinna się znaleźć odżywka na łamliwe paznokcie posiadająca pędzelek ułatwiający jej aplikację. By jej działanie było skuteczne, w składzie powinny znaleźć się takie składniki jak żelazo, keratyna, wapń, witaminy, proteiny jedwabiu, diamentowy pył czy ceramidy.

Istnieją oczywiście także domowe sposoby na łamliwe paznokcie. Które z nich wyróżniają się najwyższą skutecznością? Chociażby kąpiel w lekko podgrzanej oliwie z oliwek. Zawiera ona bowiem całą masą witamin oraz innych, odżywczych substancji. Natłuszcza ona skórę i paznokcie zapobiegając nadmiernemu uciekaniu z niej wody. Kilka minut codziennej kąpieli paznokci w ciepłej oliwie da naprawdę niesamowite efekty!

Domowy, naturalny preparat na łamliwe paznokcie, to również ocet jabłkowy. Dlaczego akurat on? Ponieważ to niezwykła bomba zawierająca masę korzystnych mikroelementów, w tym chociażby żelazo, magnez czy potas. Dzięki jabłkowemu octowi nie tylko sprawimy, że paznokcie będą cechować się mniejszą łamliwością. Dodatkowo usuniemy z nich nieestetyczne przebarwienia oraz stworzymy idealną, antygrzybiczą tarczę dla paznokci. Paznokcie w occie moczymy codziennie przez około 20 minut.

Gdy nie mamy czasu na takie działanie, oprócz odżywki możemy stosować specjalny lakier na łamliwe paznokcie, odpowiednie kremy witaminowe, serum, maski czy tabletki bogate w składniki odżywcze. Ważna jest tu także dieta dostarczająca odpowiedniej ilości witamin i innych mikroelementów. Działać musimy bowiem szeroko, wielowymiarowo. Tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt.