Keto dieta, dieta ketonowa, dieta ketogeniczna lub dieta ketogenna to określenia diety z grupy niskowęglowodanowych, znanej od dekad. Choć dzisiaj cieszy się popularnością głównie wśród osób odchudzających się, opracowana została w celu wsparcia zaburzeń neurologicznego tj. Padaczka, Parkinson, choroba Alzheimera, Zespół Retta, migrena.

Czym jest dieta keto i w czym tkwi sekret popularności diety?

Dieta ketogeniczna jest dietą eliminacyjną, co oznacza, że z jadłospisu zostaje usunięta pewna grupa składników. W tym wypadku są to węglowodany. Klasyczna dieta ketogenna zakłada, że organizm przestawi się na produkcję energii z tłuszczów, zatem rozkład dobowej podaży makroskładników przedstawia się następująco:

  • tłuszcze – 90%;
  • białko – 8%;
  • węglowodany – 2%.

Osoby, które stosują dietę keto, bardzo chwalą sobie wprowadzone nawyki żywieniowe. Oprócz utraty wagi bardzo często zauważają u siebie poprawę samopoczucia, czują przyjemną lekkość, przypływ energii. Ale początki dla nikogo łatwe nie były.

Jak wygląda dieta keto – zasady

  1. Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz – to naczelna zasada diety ketogenicznej. Jej podstawowym składnikiem jest mięso każdego rodzaju. Jeśli nie jesteś smakoszem mięsa, to nie jest dieta dla Ciebie.
  2. Wszystkie posiłki muszą być wysokotłuszczowe.
  3. Silna wola – dieta keto wymaga restrykcyjnego przestrzegania – jedno niewielkie odstępstwo potrafi zniweczyć cały włożony wysiłek. Nie masz wystarczająco dużo zaparcia? Wybierz inny rodzaj diety.
  4. Dietę keto mogą stosować wyłącznie osoby o dobrym ogólnym stanie zdrowia (przeciwwskazaniami są dolegliwości m.in.: porfiria, cukrzyca, kamica nerek). Przejście na dietę niskowęglowodanową powinno być skonsultowane z lekarzem.

Wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych nie jest łatwe. Eliminacja z jadłospisu chleba, makaronu, ziemniaków i innych składników, które stanowiły podstawę żywienia, wiąże się z pogorszeniem nastroju, poddenerwowaniem. Zanim organizm osiągnie stan euforyczny, o którym wspominają osoby będące na diecie, musi minąć ok. 4-6 tygodni. W tym okresie dochodzi do do zmiany głównego źródła do produkcji energii, czyli glukozy na tłuszcze, zmieniają się szlaki metaboliczne. Kolejną trudnością jest przyrządzanie posiłków. Większość niedogodności związanych z przejściem i stosowaniem diety można rozwiązać decydując się na dietę pudełkowa keto.

Dieta pudełkowa ketogeniczna

Gotowe, przygotowane przez specjalistów posiłki na cały dzień dostarczone przez kuriera – tak w wielkim skrócie wygląda oferta firm kateringowych oferujących dietę pudełkową keto. Dzięki skorzystaniu z usługi firmy cateringowej nie musimy się martwić ani, o regularność jedzenia, ani o czas przygotowania posiłków, ani o ich jakość. Firmy takie jak Tajm, mają na uwadze nie tylko skuteczność oferowanych diet, ale i smak potraw, dokładają więc wszelkich starań, by klienci otrzymywali zdrowe, bezpieczne oraz pełne smaku i aromatu dania. Bycie na diecie nie musi być męczarnią, zwłaszcza, gdy ma ona trwać (wg różnych opracowań) około pół roku.