Pewnie nie raz podczas wizyty w drogerii Twój wzrok padł na produkty zawierające masło shea. Jest to bowiem bardzo popularny składnik pielęgnacyjny, o którym jednak wiele osób wie jeszcze zdecydowanie zbyt mało. Bo czy wiemy chociażby to, skąd ono pochodzi, jak się je pozyskuje?
Podstawowe informacje o maśle shea
Masłosz Parka – to afrykańskie drzewo, a dokładnie jego nasiona, są źródłem masła shea zwanego też masłem karité. Samo ma ono beżowo-białą, maślaną formę. Gdy weźmiemy je w dłonie i lekko nimi rozgrzejemy, zyska ono płynną, tłustą, olejową konsystencję. Taka zmiana jest możliwa dlatego, że opisywany produkt w połowie zbudowany jest z tłuszczy, wśród których znajdziemy nasycony kwas stearynowy i jednonienasycony kwas oleinowy. Do tego natura dodała fitosterole, a także witaminy A, E oraz F.
Działanie masła shea
Powyższy produkt ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce domowej i specjalistycznej. Jest bowiem pomocny między innymi w odtwarzaniu warstwy hydrolipidowej naszej skóry, która zabezpiecza cerę przed zbytnim przesuszaniem. Za co jeszcze kobiety kochają masło shea?
- Za wpływ łagodzący i nawilżający, a także za ochronę przed działaniem wolnych rodników. Odpowiadają za to tokoferole, czyli związki organiczne wchodzące w skład witaminy E.
- Za działanie przeciwstarzeniowe, zwiększanie elastyczności skóry, odbudowę komórek i spłycanie zmarszczek. To uzyskujemy dzięki witaminie A.
- Za łagodzenie niepożądanych stanów zapalnych, regenerację ochronnej bariery skóry i regulację działania łojowych gruczołów. Takie działanie wykazują nienasycone, tłuszczowe kwasy oraz witamina F.
- Za ochronę przed przesuszaniem skóry i działanie antyoksydacyjne. Takie zalety przynoszą ze sobą fitosterole.
- Za odżywienie i głębokie natłuszczenie ciała, a przez to ochronę przed niekorzystnym wpływem zmiennych temperatur. Co ważne, wszystko to dzieje się bez pozostawiania nielubianego przez nas, tłustego filmu pozostającego na naskórku.
- Za delikatne działanie przeciwsłoneczne (filtr SPF około 4) i dobry wpływ na odbudowę skóry po zejściu z obszaru mocno nasłonecznionego.
- Za łagodzenie podrażnień, zaczerwienień i swędzenia.
- Za znaczne zmniejszenie widoczności rozstępów oraz blizn.